شیخ بهلول که بود؟

شیخ محمد تقی بهلول


علامه حاج شیخ محمد تقی بهلول گنابادی معروف به بهلول زمان در سال 1279 شمسی در روستای بیلند شهرستان گناباد پا به عرصه حیات گذاشت. در كودكی به مكتب رفت و به فراگیری قرآن كریم مشغول شد و هشت ساله بود كه حافظ كل قرآن شد.
حضرت آقا (آیت الله بهاء الدینی) خیلی به ایشان ( شیخ بهلول) عنایت داشتند و غالباً به حسینیه ایشان هم برای منبر تشریف می آوردند . ایشان می فرمودند که: آقای بهلول انسان فوق العاده ای است از علاقه مندان به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) هستند.


بهلول در کلام بزرگان

 

مقام معظم رهبری :

 

ایشان (شیخ بهلول) حق بزرگی بر گردن انقلاب دارند.

آقای شیخ محمدتقی بهلول رحمةالله‌علیه بنده‌ی صالح و مجاهد و پرهیزگار كه عمر طولانی و پرماجرای خود را یكسره با مجاهدت و تلاش گذرانید، یكی از شگفتیهای روزگار ما بود. هفتادسال پیش در ماجرای خونین مسجد گوهرشاد، زبان گویای ستمدیدگان و حق‌طلبان شد و آماج كینه‌ی حكومت سركوبگر پهلوی گشت.

 

بیست‌وپنج سال مظلومانه در اسارت حكومت ظالم دیگری انواع رنجها و آزارها را تحمّل كرد. پس از آن سالها در مصر و عراق ندای مظلومیت ملت ایران را از رسانه‌ها به گوش مسلمانان رسانید. سالها پس از آن در ایران بی‌هیچ پاداش و توقعی به هدایت دینی مردم پرداخت.

 

در سالهای دفاع مقدس همه‌ جا دلهای جوان و نورانی رزمندگان را از فیض بیان رسا و صادقانه‌ی خود نشاط و شادابی بخشید، نود سال از یكقرن عمر خود را به خدمت به مردم و عبادت خداوند گذرانید.

 

زهد و وارستگی او، تحّرك و تلاش بی‌وقفه‌ی پیكر نحیف او، ذهن روشن و فعال او، حافظه‌ی بی‌نظیر او، دهان همیشه صائم او، غذا و لباس و منش فقیرانه‌ی او، شجاعت و فصاحت و ویژگیهای اخلاقی برجسته‌ی او، از این مۆمنِ صادق، انسانی استثنائی ساخته بود.

 

مرحوم آیت الله العظمی حاج شیخ عبدالکریم حائری :

 

دعوت جناب مرحوم حاج شیخ از جناب بهلول در آن سن برای روضه قبل از شروع درس خیلی قابل اهمیّت است  چرا که نقل می کنند جناب مرحوم حاج شیخ به منبر ها و روضه خوان ها خیلی حسّاس بودند و افرادی را دعوت می‏کردند که از ناحیه آنها خاطر جمع باشند.

 

مرحوم آیت الله العظمی بروجردی :

 

اولاً دعوت مرحوم آیت الله العظمی بروجردی از ایشان ثانیاً  دفاع مرحوم آیت الله بروجردی از ادامه منبر جناب بهلول خیلی حائز اهمّیّت است و این نشانگر علاقه آیت الله العظمی بروجردی به ایشان بوده است.

 

حکیم ربّانی مرحوم آیت الله العظمی آقای بهاء الدینی :

 

حضرت آیت الله شیخ محمّد حسن احمدی فقیه نقل می‏کردند: حضرت آقا (آیت الله بهاء الدینی) خیلی به ایشان ( شیخ بهلول) عنایت داشتند و غالباً به حسینیه ایشان هم برای منبر تشریف می آوردند .

ایشان می فرمودند که: آقای بهلول انسان فوق العاده ای است از علاقه مندان به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) هستند.

 

حضرت آیت الله سیبد عباس کاشانی:

 

...حالات شیخ السالکین و نخبة الاتقیا الورعین اعجوبه دوران حاج شیخ محمّد تقی بهلول ثانی ادامه الله الاسلام ذخراً که بیش از ربع قرن است  اینجانب با وی  آشنایی عمیق و شناسایی دقیق داشته تشخیص ام چنان است که او عالمی است عامل و عابدی است مجتهد و عارفی است فرزانه بلکه مجموعه ای است متنوّع...

 

حضرت آیت الله حاج میرزا احمد سیبویه :

 

شیخنا المفاضل عالم عامل و عارف سالک کامل ،حافظ قرآن ، و ستاره درخشان الواصل الی درجة السیر و السلوک و العرفان غایة الوصل ، قرة العین ارباب معرفت و عقول آقای حاج شیخ محمّد تقی بهلول دامت برکاته وجودة المقدّس مادامت الا ملاک فی الصعّود و النزول و لاکواکب فی الطلوع والأفول بجاه الرسول و آل الرسول صلوات الله علیهم اجمعین .

 

حضرت آیت الله جنّتی :

 

...امّا بدانید ایشان آدم خیلی خوبی است، حافظه عجیبی دارد ، غیرت خوبی دارد ، در تشیّع واقعاً قوی است و خیلی از خصوصیّات دیگر که منحصر به ایشان است، اجمالاً انسان بالایی است.

 

حضرت آیت الله خز علی :

 

...این یک بهلول دیوانه نما  و بهلول گرانقدری که در میان ما است و از دیر زمان آوازه اش در میان ما پیچیده ، از قسم دوم است بهلول با شیوه خاصی؛ زندگی ساده ؛ خوراک ساده ؛ پوشش ساده ؛ حرکت و جنبش  فراوان ؛ پیاده روی در راههای دور با سن بسیار بالا ؛ حضور ذهن فوق العاده ؛ حفظ قرآن ؛ حفظ اشعار فراوان ؛ شوخ ؛ مزّاح ؛ جواب های کوبنده ؛ علاقه به اهل بیت ؛ تحمل مشقات طاقت فرسا در راه دین؛ شکیبایی و پذیرش سی سال زندان. کافی است او را یک بار ببینی ، اگر نه یکباربه سرگذشتش مرور کنی ، باشد که از این قید و بندها ، از این قل و زنجیر ها، خلاصی حاصل شود و توجّه بیشتر به عالم معنی دست دهد.

 

عالم ربّانی حضرت آیت الله سیّد احمد نجفی :

 

...بنده و خانواده ام خصوصاً مادرم به آقای بهلول علاقه و ارادت خاصی داریم ، برای شیعیان اینها(دعاهایی که جناب شیخ در تبری تنظیم نموده اند )خیلی مفید است ، بعداً اضافه کردند که علاوه براین از طرف ادبی نیز این دعا او خیلی قابل تقدیر است.

 

مرحوم عالم ربانی حاج شیخ محمّد تقی انصاری همدانی :

 

بهلول یکی از اوتاد عصر ماست ، او خیلی کم نظیر است دنیا را به تمام وجود تلاق داده است ، بهلول اهل معناست خیلی از اسرار را داراست ولی نمی گوید.

 

آیت الله امجد (استاد حوزه و دانشگاه) :

 

ایشان یک انسان وارسته ایست ، توکل عجیبی دارد ، او یک انسان عتیقه است، چرا که عتیقه جات معمولاً کم یاب و قیمتی هستند ، او هم کم یاب است و هم قیمتی.


منبع: پایگاه اطلاع رسانی بصیرت